spawanie-aluminium

Spawanie aluminium to proces, który okazuje się niezbędny w przypadku różnych gałęzi przemysłu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju materiał może wymagać specjalnych metod spawania. Czym to się różni w porównaniu z innymi metalami i jakie wyróżniamy główne metody takiej obróbki?

 

Wprowadzenie do spawania aluminium

Spawanie aluminium polega na zespojeniu dwóch lub większej liczby elementów wykonanych z tego metalu za pomocą ciepła i dodatkowego materiału. Owa metoda wymaga specjalistycznego podejścia – aluminium różni się pewnymi właściwościami od stali, przez co nie jest tak łatwe do spawania. Warto zaznaczyć, że ów metal jest wytrzymały i dość odporny na korozję. Z tego względu wykorzystuje się go w różnych sektorach przemysłu – między innymi w motoryzacji, lotnictwie czy budownictwie.

Dlaczego aluminium wymaga specjalnych metod spawania?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, spawanie aluminium może okazać się nieco bardziej skomplikowane, niż spawanie stali. Wynika to między innymi z niskiej temperatury topnienia tego materiału (około 660 stopni Celsjusza). Wobec tego taki wyrób jest bardziej podatny na przegrzanie i ewentualne deformacje. Co więcej, utrzymanie stałej temperatury w trakcie spawanie aluminium jest dość trudne, a to z uwagi na to, że materiał szybko przewodzi ciepło. Co więcej, przed przystąpieniem do spawania, trzeba poczynić odpowiednie przygotowania. Mowa tu o usunięciu z powierzchni aluminium cienkiej warstwy tlenku, który odznacza się wyższą temperaturą topnienia.

Właściwości aluminium wpływające na wybór metody

W przypadku spawania aluminium należy zwrócić uwagę na właściwości metalu, od których zależeć będzie wybór odpowiedniego sposobu działania. Mowa tu między innymi o przewodnictwie cieplnym (jego wysoka wartość prowadzi do problemów z utrzymaniem temperatury spawania) czy skłonności do pęknięć (przy zastosowaniu niewłaściwej metody, ryzyko pękania na gorąco może być większe).

Porównanie spawania aluminium z innymi metalami

Z powyższych informacji wynika, że spawanie aluminium może okazać się trudniejsze, niż spawanie stali. W przypadku stali możliwe jest zastosowanie większego zakresu metod spawania, a to z uwagi na jej mniejszą podatność na pęknięcia termiczne czy mniejszą przewodność cieplną. Spawając elementy wykonane z aluminium, spawacz musi zachować większą ostrożność. Wszystko z powodu tego, że ów materiał jest wrażliwy na zmiany temperatury i dość szybko ulega utlenianiu. Nieodpowiednie podejście do tematu może poskutkować powstawaniem wad spawalniczych (porowatość lub pęknięcia).

Główne metody spawania aluminium

Możemy wyróżnić kilka głównych metod spawania aluminium. Różnią się one nie tylko stopniem trudności, ale również efektywnością czy kosztem. Do rzeczonych technik należą między innymi:

  • spawanie metodą MIG i MAG – sposób ten polega na spawaniu dwóch elementów za pomocą łuku elektrycznego, który jest wytwarzany pomiędzy spawanym materiałem a elektrodą topliwą w postaci drutu. Łuk i ciekły metal są chronione strumieniem gazu – aktywnego lub obojętnego. Warto zaznaczyć, że ta metoda jest obecnie najczęściej używaną techniką spawania różnej maści materiałów,
  • spawanie metodą TIG – w tej metodzie wykorzystuje się nietopliwą elektrodę wolframową oraz gaz obojętny (chroni spawany materiał przed utlenianiem). Dość trudna technika – spawanie tigiem aluminium wymaga od spawacza odpowiednich umiejętności,
  • spawanie metodą MMA – czyli spawanie elektrodą otuloną, polega na spawaniu elektrodą mocowaną w uchwycie, która jest jednocześnie źródłem gazu osłonowego. W tej technice łuk jarzy się pomiędzy prętem a elementem spawanym.

Bez względu na wybraną metodę spawania, w procesie powinny uczestniczyć wyłącznie gazy szlachetne o wysokiej czystości. Mowa tu między innymi o argonie czy helu.

Wybór odpowiedniej metody spawalniczej jest kluczowy w kontekście właściwego połączenia elementów wykonanych z aluminium. Spawanie metodą TIG, MAG lub MIG musi być wykonywane przez przeszkoloną osobę. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko powstawania ewentualnych skaz spawalniczych tak jak wcześniej wspomniane pęknięcia czy porowatość. Z tego względu warto wybrać profesjonalną firmę, która w rzetelny sposób zajmuje się tego rodzaju pracami.