spawanie-metoda-tig

Łączenie metali technikami wykorzystującymi ciepło jest powszechnie stosowane w branży przemysłowej. Oprócz zgrzewania oraz lutowania jedną z popularniejszych metod jest spawanie tigiem, które gwarantuje ponadprzeciętną wytrzymałość spoin. Nadaje się do zespalania praktycznie wszystkich rodzajów metalowych materiałów, w tym nawet aluminium. Aby z niej korzystać, należy wyposażyć się w odpowiednią spawarkę wyposażoną w złącze do podłączenia butli z gazem osłonowym. Sprawdź, czym jest ta technika, poznaj jej zalety i dowiedz się, jakiego sprzętu oraz akcesoriów wymaga.

 

Zasady działania metody spawania tigiem

Technika ta wykorzystuje właściwości łuku elektrycznego, określanego mianem spawalniczego, który wytwarza ogromne ilości energii cieplnej. Niezależnie od zastosowanej metody, spawanie tigiem aluminium czy każdego innego metalu polega na punktowym topieniu łączonych elementów. Przylegające do siebie fragmenty materiału w miejscu działania wysokiej temperatury stają się płynne (powstaje „jeziorko”). Dzięki temu dochodzi do ich zespolenia – po wystudzeniu metale krzepną, co prowadzi do powstania jednolitej spoiny.

Metody spawania tigiem wymagają stosowania nietopliwej elektrody wolframowej oraz topliwego spoiwa TIG (drut spawalniczy). Cały proces odbywa się w osłonie obojętnego gazu, którym zazwyczaj jest:

  • dwutlenek węgla,
  • hel,
  • argon.

Podczas zespalania aluminium i innych metali tą techniką, można również stosować mieszaniny powyższych gazów. Ich zadaniem jest ochrona spoiny przed utlenianiem, które obniża jej wytrzymałość mechaniczną i sprzyja korodowaniu w przyszłości.

Zalety i zastosowania TIG

Technologia TIG jest powszechnie stosowana do łączenia rur oraz innych elementów wykonanych z metali o specjalnych właściwościach. Doskonale nadaje się bowiem do zespalania stali kwasoodpornych oraz nierdzewnych, a do tego aluminium, miedzi, niklu czy nawet tytanu. Jednocześnie pozwala na łączenie bardzo cienkich blach (nawet o grubości 0,5 mm) bez ryzyka ich przepalenia.

Powyższe możliwości wykorzystania metod spawania tigiem stanowią jednocześnie ich podstawowe zalety. Do innych, równie istotnych, należy zaliczyć:

  • doskonałą jakość spoin zarówno pod kątem ich czystości, jak i estetyki (gładka powierzchnia),
  • łatwość kontrolowania procesu łączenia metali,
  • brak groźnych odprysków,
  • możliwość zautomatyzowania procesu.

Sprzęt i akcesoria do spawania elektrodą wolframową

W przypadku ręcznego wykorzystywania metody spawania tigiem należy zaopatrzyć się w spawarkę inwerterową. Z kolei podstawowym elementem wyposażenia do niej jest specjalny uchwyt spawalniczy, który w tym przypadku jest palnikiem – ma zaczep na elektrodę wolframową, przyłącze do prądu oraz przewód odpowiedzialny za podawanie gazu osłonowego. Bardziej zaawansowane modele mogą być wyposażone w układ obiegu chłodziwa.

Oprócz tego, do spawania tigiem aluminium i innych metali, należy zaopatrzyć się w:

  • drut TIG,
  • przyłbicę spawalniczą,
  • butlę z gazem osłonowym (ewentualnie można pobierać go z sieci).

Techniki spawania tigiem

W przypadku stosowania tej techniki należy pamiętać o istnieniu kilku metod łączenia metali elektrodą wolframową. Dobiera się je przede wszystkim pod kątem rodzaju spajanych elementów oraz możliwości technicznych przeprowadzenia procesu. Do najpopularniejszych zalicza się spawanie tigiem:

  • DC (prądem stałym) – sprawdza się przy większości rodzajów metali,
  • AC (prądem zmiennym) – stosowane najczęściej w przypadku pracy z aluminium,
  • impulsowe – gwarantuje wysoką precyzję (doskonale sprawdza się w miejscach z trudnym dostępem).

O czym warto pamiętać przy spawaniu metodą TIG?

Przed zastosowaniem wybranej metody spawania tigiem należy przygotować się do tego pod kątem doboru:

  • optymalnej prędkości prowadzenia procesu,
  • odpowiedniego poziomu nachylenia drutu spawalniczego oraz elektrody wolframowej (ma wpływ na estetykę spoiny),
  • parametrów pracy spawarki – przy braku doświadczenia w celu znalezienia tych najlepszych warto wykonać kilka prób z różnymi ustawieniami.

Oprócz tego, w przypadku tej techniki łączenia aluminium i innych metali niezwykle istotne jest zachowanie czystości spajanych powierzchni. Jeśli znajdą się na nich zanieczyszczenia, wzrośnie ryzyko powstania spoin o obniżonej wytrzymałości oraz odkształcenia się materiału.