ciecie-laserow-rur

Wybór właściwej metody obróbki elementów z różnego rodzaju materiałów ma przeważający wpływ na jakość produktu. Wobec tego należy dobrze zastanowić się, która z nich będzie faktycznie najlepsza w danej sytuacji. Obecnie liczy się kilka sprawdzonych sposobów, takich jak gilotyny czy nowoczesne laserowe cięcie rur. Z poniższego artykułu poznasz wszystkie najistotniejsze techniki, a także dowiesz się, która z nich sprawdzi się przy konkretnych materiałach.

 

Z jakich materiałów wykonuje się rury?

Rury do odprowadzania wody i innych mediów produkuje się z różnego rodzaju surowców konstrukcyjnych. Zdecydowanie najpopularniejszym jest stal oraz aluminium. Wynika to z ich trwałości, higieniczności, a także plastyczności. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna w kontekście cięcia rur – zwłaszcza jeśli nie stosuje się bardziej zaawansowanych metod, np. laserowych.

Nie mniej chętnie wykorzystywana jest miedź. Znajduje ona swoje zastosowanie m.in. w instalacjach grzewczych i chłodzących czy systemach wentylacyjnych. W mniej wymagających warunkach przewagę zyskuje plastik (PVC, PE i inne odmiany) ze względu na niską cenę oraz odporność korozyjną.

Metody cięcia rur

Aby dostosować długość przewodu do wymagań projektowych, trzeba skorzystać z jednej ze sprawdzonych technik. Podstawową metodą jest użycie piłki do metalu, jednak jej efekty rzadko zalicza się do satysfakcjonujących. Profesjonaliści zazwyczaj przeprowadzają cięcie rur poniższymi narzędziami:

  • obcinakami – zarówno ręcznymi, jak i akumulatorowymi;
  • gilotynami – działającymi na zasadzie mechanizmu gilotynowego;
  • piłami tarczowymi – z dostosowanymi do potrzeb tarczami;
  • nożycami – przeznaczonymi do przewodów o małej średnicy;
  • urządzeniami laserowymi – o niezwykłej dokładności.

Porównanie metod cięcia rur dla różnych materiałów

Jak łatwo się domyślić, nie wszystkie sposoby nadają się równie dobrze do każdego elementu. Trzeba więc wybrać najskuteczniejsze, a zarazem możliwie najtańsze rozwiązanie. Poniżej znajdziesz porównanie popularnych metod w zależności od zastosowanego materiału.

Cięcie rur stalowych

W tym przypadku przydatne okażą się obcinaki, gilotyny oraz przecinarki. Sprawdzą się jednak najlepiej przy rurach o stosunkowo niewielkiej średnicy. Dla przykładu obcinak ręczny poradzi sobie ze ściankami o grubości do kilku milimetrów. Korzystniej na tym tle wypadają cięcia laserowe, ponieważ obrabiają stal nierdzewną o grubości do 3 mm, a węglową – nawet do 8 mm.

Cięcie rur miedzianych

W kontekście omawianego tematu miedź przypomina stal, ponieważ wszystkie narzędzia radzące sobie z tym drugim materiałem będą pasować również do pierwszego. Oznacza to także przewagę cięcia rur laserowego, gdyż lasery – pomimo wytwarzania dużych ilości ciepła – nie deformują elementów miedzianych.

Cięcie rur plastikowych

To najłatwiejszy w obróbce materiał, więc sprawdzą się nawet najprostsze narzędzia, jak np. specjalne nożyce. Doskonale poradzi sobie także standardowa szlifierka czy wyrzynarka. Jeśli jednak komuś zależy na wysokiej jakości krawędzi i pełnej powtarzalności, to powinien skorzystać z laserowego cięcia rur. Ponieważ plastik jest stale schładzany wodą podczas obróbki, nie dochodzi do deformacji ani zapalenia.

Cięcie rur z aluminium

Elementy wytwarzane z aluminium z łatwością poddają się działaniu piły tarczowej, ukośnicy, szlifierki kątowej, a nawet wyrzynarki. Podobnie jednak jak w przypadku plastiku, cięcie laserowe rur da znacznie lepsze efekty. Uzyskuje się w ten sposób idealną powierzchnię przy minimalnych ubytkach materiału.

Podsumowanie

Jak więc widać, laser jest uniwersalny, a przy okazji najbardziej precyzyjny, w związku z czym stanowi najlepszą alternatywę dla wszystkich wymienionych powyżej metod obróbki przewodów z różnych materiałów. Właśnie dlatego laserowe cięcie rur zyskało tak duże uznanie wśród profesjonalistów, którzy już powszechnie korzystają z tego rozwiązania w swojej codziennej pracy. Warto z niego skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy liczy się dokładność, szybkość realizacji oraz pełna powtarzalność.