spawanie metodą MIGMAG

Zaawansowane technologie spawalnicze cieszą się coraz większą popularnością w wielu gałęziach przemysłu. Dowiedz się, na czym polega spawanie MIG/MAG, poznaj znaczenie tych popularnych skrótów i sprawdź zalety obu metod. Odkryj szeroką gamę zastosowań spawarek wykorzystujących osłony gazowe.

 

 

Co oznaczają skróty MIG i MAG?

Popularne migomaty to spawarki, które w obliczu coraz bardziej zaawansowanych procesów przemysłowych cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoje szerokie możliwości. Skróty MIG oraz MAG oznaczają dwie odrębne metody spawania, dlatego warto poznać ich wyjaśnienie oraz kluczowe podobieństwa i różnice.

Akronim MIG oznacza Metal Inert Gas, a więc spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego. Gaz obojętny, taki jak argon lub hel, chroni jeziorko spawalnicze przed utlenianiem i zanieczyszczeniami. Metoda ta jest najczęściej stosowana do łączenia ze sobą takich materiałów jak aluminium, miedź oraz wielu innych metali nieżelaznych.

Z kolei spawanie metodą MAG (Metal Active Gas), oznacza – jak nietrudno się domyślać – wykonywanie połączeń elektrodą topliwą w osłonie gazu aktywnego – zwykle dwutlenku węgla. CO2 ułatwia roztopienie elektrody i tworzy większą ilość żużla. Technika ta jest najczęściej stosowana do spawania stali.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obie technologie charakteryzują się wysoką wydajnością, dobrą trwałością oraz jakością spawu, jak również są łatwe w obsłudze.

Opis procesu spawania metodą MIG/MAG

Jak już wspominaliśmy, wykonywanie spawów MIG/MAG to jest techniką spawania łukowego elektrodą topliwą w osłonie gazu ochronnego. Funkcję elektrody pełni drut podawany w sposób ciągły z podajnika. Łuk elektryczny wytwarzany pomiędzy drutem a spawanym materiałem stapia drut i materiał łączony, tworząc spoinę. Gaz ochronny, taki jak argon lub hel, chroni jeziorko spawalnicze przed utlenianiem i zabrudzeniem. Proces spawania metodą MIG/MAG składa się z następujących etapów.

  1. Przygotowanie elementów, które muszą być czyste i wolne od korozji.
  2. Ustawienie parametrów takich jak napięcie łuku, prąd spawania i prędkość podawania drutu – muszą one zostać dobrane odpowiednio do grubości i rodzaju spawanego materiału.
  3. Zapłon łuku – łuk elektryczny ulega zapłonowi przez zajarzenie elektrody w materiale spawanym.
  4. Utworzenie spoiny – spaw jest tworzony poprzez przesuwanie uchwytu spawalniczego wzdłuż linii spoiny.
  5. Gaszenie łuku elektrycznego np. poprzez rozwarcie styków na odpowiednią odległość.

Zalety spawania MIG/MAG

Prezentowana technika jest niezwykle popularna ze względu na swoje liczne zalety. Spawanie metodą MIG pozwala na szybkie i precyzyjne łączenie elementów. Brak konieczności wymiany elektrod zdecydowane przyspiesza proces wykonywania spawów, które są zarazem mocne i trwałe dzięki wykorzystaniu osłony gazowej. Nie bez znaczenia jest również wysoki stopień automatyzacji całego procesu, dzięki której spawanie MIG/MAG nie jest skomplikowanym zadaniem. Dodatkowe zalety tej metody to m.in.:

  • uniwersalne zastosowanie – migomat może być użyty zarówno do łączenia stali, jak i metali kolorowych oraz stopowych,
  • możliwość spawania w różnych pozycjach, np. wykonywania spawów płaskich, pionowych czy narożnych,
  • wysoka efektywność tworzenia połączeń w trudno dostępnych miejscach.

Praktyczne zastosowania MIG/MAG

Wszechstronne zastosowanie technologii spawalniczej z wykorzystaniem osłon gazowych widoczne jest m.in. w budownictwie inżynieryjnym. Spawanie MIG/MAG stosuje się przy realizacji takich inwestycji jak mosty, wiadukty, linie kolejowe, zbiorniki stalowe czy konstrukcje budynków. Kolejnym obszarem wykorzystania tej technologii jest produkcja elementów wykończeniowych, począwszy od balustrad, poprzez różnego typu ogrodzenia aż po rozmaite dekoracje i ozdobne detale.

W motoryzacji, oprócz wykonywania elementów blacharskich, spawanie metodą MAG lub MIG stosowane jest również przy produkcji wyposażenia oraz części samochodowych. Równie szeroki obszar wykorzystania dotyczy przesyłu maszynowego, gdzie migomaty stosuje się zarówno przy montażu elementów maszyn, jak i podczas ich naprawy. Inne gałęzie gospodarki, w których powszechnie korzysta się z tej wydajnej i precyzyjnej techniki spawalniczej to m.in. produkcja mebli metalowych i warsztatowych, wytwarzanie elektroniki (w tym sprzętu AGD), jak również przemysł naftowy i gazowy, m.in. przy spawaniu rurociągów, zbiorników czy innych konstrukcji.