ciecie-blach-laserem

Pośród wielu metod cięcia metalowej blachy technika, która wykorzystuje wiązkę laserową, cechuje się zdecydowanie najwyższą precyzją. Gwarantuje idealną powtarzalność kształtu oraz wymiarów wycinanych elementów podczas masowej ich produkcji, a przy tym jest wyjątkowo szybka. Jednak kluczowe dla jej skuteczności jest prawidłowe ustawienie parametrów pracy urządzenia tnącego. W artykule wyjaśniamy, na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby wycinanie laserem w metalu przebiegło sprawnie i zapewniło oczekiwanie efekty.

 

Poznaj parametry mające wpływ na jakość cięcia

Zanim przejdziemy do parametrów, warto pokrótce wyjaśnić, na czym polega ta metoda. W procesie takiego cięcia laserowe światło jest skupiane w zespole optycznym (układ soczewek), a następnie kierowane na obrabianą powierzchnię. Stanowi ono źródło ogromnej ilości energii cieplnej, która punktowo wytapia metal. Dodatkowo w technice tej wykorzystuje się specjalny gaz wspomagający – służy do wydmuchiwania stopionego materiału z głębi szczeliny i jednocześnie pełni funkcję osłonową (zabezpiecza krawędzie w miejscu wycinania).

Aby prawidłowo przeprowadzić cięcie laserem stalowych blach, należy skupić się przede wszystkim na ustawieniu parametrów wiązki światła oraz kontroli poprawności działania urządzenia. Kluczowe aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę, to:

  • dopasowanie mocy lasera do grubości przecinanego elementu,
  • odpowiednie ustawienie ostrości wiązki,
  • ogólny stan techniczny maszyny tnącej.

Stosunek mocy lasera do grubości ciętego materiału

Większość tego typu urządzeń jest w stanie generować wiązkę laserową o mocy od około 400 do nawet 5000 W, którą można w płynny sposób regulować. Ma ona bezpośredni wpływ na ilość energii cieplnej wykorzystywanej później do cięcia. Z tego powodu należy odpowiednio dopasować jej wielkość do grubości obrabianego materiału. Im grubsza jest stalowa blacha, tym więcej mocy potrzeba do tego, aby wytopić metal na całym jej przekroju.

Prawidłowo dobrana ostrość wiązki lasera

To parametr związany z poziomem skupienia światła wiązki laserowej, czyli jego ogniskową. Dlaczego jest kluczowy? Im większa ostrość, tym grubszy materiał można przecinać, jednak nieprawidłowe jej dobranie niesie za sobą negatywne konsekwencje. Jeśli jest zbyt niska, światło może ulegać rozproszeniu na metalu, co utrudni lub nawet uniemożliwi jego precyzyjne ucięcie. Z kolei za duże skupienie lasera może prowadzić do generowania zbyt wysokiej temperatury. Skutkiem jest nadmierne nagrzewanie się materiału w okolicach linii cięcia, co często prowadzi do jego uszkodzenia.

Przy braku doświadczenia optymalną ostrość wiązki lasera należy ustalać metodą prób i błędów. W takim przypadku kieruj się ogólnymi wytycznymi – dla cienkiej blachy ogniskowa powinna mieć długość w okolicach 65 mm. Z kolei dla bardzo grubej (ponad 1 cm) zaleca się ustawić ją na poziomie około 200-250 mm.

Odpowiednio dobrany sprzęt i profesjonalna obsługa

Pamiętaj, że nawet bardzo dokładne ustawienie parametrów cięcia laserem nie daje gwarancji precyzji i wysokiej jakości tego procesu. Kluczowy wpływ na to ma bowiem również ogólny stan techniczny maszyny wykorzystywanej do realizacji takiego procesu obróbki. Należy regularnie konserwować jej podzespoły, zwracając szczególną uwagę na ich czystość oraz dokładność pozycjonowania elementów optycznych. Sprzęt musi mieć również wydajne chłodzenie, a jego obsługą powinni zajmować się specjaliści, którzy mogą na bieżąco kontrolować parametry pracy i w razie potrzeby odpowiednio je modyfikować.

Jak dobrać parametry podczas cięcia laserem?

Jak widzisz, choć proces cięcia stalowych blach laserem może być wyjątkowo precyzyjny i szybki, tak osiągnięcie satysfakcjonujących efektów wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia w jego realizacji. Nieprawidłowo dobrane parametry pracy urządzenia mogą skutkować nawet nieodwracalnym uszkodzeniem materiału, co generuje wysokie koszty.

Z tego powodu przeprowadzenie wycinania elementów metalowych techniką laserową najlepiej zlecić specjalistom. W firmie Bereda dysponujemy nowoczesnymi narzędziami tnącymi oraz zespołem wykwalifikowanych pracowników odpowiedzialnych za ich obsługę. Jesteśmy w stanie podjąć się realizacji każdego, nawet najbardziej nietypowego zlecenia na cięcie blach laserem. Pamiętaj, że przy produkcji na większą skalę koszt wycięcia jednego elementu tą techniką jest relatywnie niski.