ciecie_plazmowe_stali

Stal jest powszechnym materiałem, wykorzystywanym do produkcji różnego rodzaju przedmiotów. Aby było to możliwe, tworzywo musi zostać odpowiednio przygotowane. Jedną z metod obróbki jest cięcie plazmowe. Do przeprowadzenia tego procesu niezbędny jest odpowiedni ploter. Dzięki niemu z blachy można wycinać elementy o różnych kształtach.

 

Na czym polega technologia cięcia stali ploterem plazmowym?

Technologia cięcia stali ploterem plazmowym stanowi kolejny krok w ewolucji procesów produkcyjnych w przemyśle metalowym. Wykorzystuje ona zaawansowaną technologię komputerową i plazmę, czyli zjonizowaną materię o stanie skupienia przypominającym gaz. Połączenie tych dwóch czynników pozwala łatwo osiągnąć niezwykłą precyzję i efektywność w formowaniu różnych elementów z blachy. Można wycinać detale z dużą dokładnością, a jednocześnie powtarzalnością kształtu.

Technologia cięcia plazmowego – podstawy i zasada działania

Podstawową koncepcją technologii cięcia plazmowego jest wykorzystanie ekstremalnie gorącego strumienia plazmy generowanego przez ploter do topienia i przecinania stali. Jednak jak dokładnie to działa? Proces ten rozpoczyna się od wytworzenia łuku elektrycznego pomiędzy elektrodą a przewodnikiem gazowym. Strumień jest z jednej strony niezwykle gorący, osiągając temperatury rzędu nawet 30 000 ℃, z drugiej zaś silnie skoncentrowany. Dzięki temu jednocześnie topi i wyrzuca stopiony metal ze szczeliny. W momencie skierowania plazmy na materiał stalowy następuje topienie i przecinanie, a pozostawione kształty są precyzyjnie wycięte.

Co to jest ploter plazmowy?

Zaawansowane urządzenie, które w automatyczny sposób wykorzystuje technologię cięcia bazującą na strumieniu plazmy to ploter plazmowy. Jego budowa jest podobna do tradycyjnych odpowiedników. Z tą różnicą, że nóż został zastąpiony przez palnik z łukiem nierozdzielnym. Jest także wyposażony w system sterowania, który umożliwia programowanie i nadzorowanie za pomocą komputera. To właśnie dzięki niemu można precyzyjnie wycinać zaprojektowane elementy, a składa się on z:

  • przemysłowego sterownika CNC,
  • sterownika mikroprocesowego,
  • regulatora THC – odpowiada on za utrzymanie właściwej odległości głowicy od powierzchni metalu, tak, aby wycinanie było skuteczne i nie powodowało uszkodzeń.

Poza tym ploter do cięcia plazmowego jest wyposażany w stół sterowany numerycznie, źródło plazmy, system zaopatrywania plazmy w gaz oraz różne funkcje i czujniki, umożliwiające poprawę kontroli procesu wycinania.

Zalety i wady cięcia plazmą

Narzędzie do cięcia plazmowego, czyli ploter, stanowi kluczowy element współczesnego przemysłu metalowego, umożliwiając efektywne, precyzyjne i zautomatyzowane wycinanie elementów ze stali. Do licznych zalet wykorzystywania tej technologi zalicza się:

  • duża szybkość wycinania – pozwala na oszczędność czasu w procesie produkcji,
  • wysoka precyzja – szczególnie istotna przy wytwarzaniu elementów wymagających dokładności,
  • niski wpływ na materiał poza miejscem przecięcia,
  • pozostawianie powierzchni metalu w dobrym stanie,
  • możliwość regulacji szerokości szczeliny,
  • niskie koszty eksploatacji urządzenia.

Wykorzystywanie plotera do cięcia plazmowego podczas obróbki stali ma również wady. Należą do nich:

  • głośna praca,
  • generowanie silnego promieniowania UV oraz ciepła,
  • utrzymanie prostopadłości krawędzi bywa problematyczne,
  • ekstremalna temperatura może wpływać na wygląd krawędzi,
  • wysoka cena zakupu urządzenia.

Mimo wad technologia ta jest ważnym narzędziem, które umożliwia formowanie różnych kształtów i grubości.

Jakie zastosowanie ma plazmowe cięcie stali?

Dzięki swoim właściwościom cięcie plazmowe przy użyciu plotera może być wykorzystywane do obróbki wszystkim materiałów, które przewodzą prąd. Grubość przecinanej blachy zależy od możliwości technicznych urządzenia. Warto podkreślić, że technologia ta nie jest ograniczona tylko do stali węglowej i nierdzewnej, choć to właśnie one są jednymi z najczęściej ciętych materiałów. Procesowi można poddać również mosiądz oraz aluminium. Dzięki korzyściom, które można uzyskać, stał się nieodzownym elementem różnych gałęzi przemysłu, mi.n. produkcji maszyn i środków transportu czy budownictwa.