giecie-blach-prasa-krawedziowa

Profesjonalna obróbka metali wymaga zastosowania odpowiednich metod. Jedną z najczęściej stosowanych jest zaś wyginanie przy użyciu specjalistycznych maszyn, jakimi są prasy krawędziowe. Z ich pomocą gięcie blachy przebiega szybko, bezbłędnie oraz w pełni powtarzalnie. Niniejszy artykuł przedstawia główne typy urządzeń, a także ich działanie wraz z ich podstawowym przeznaczeniem.

 

Co to jest prasa krawędziowa?

Najprościej ujmując, jest to rodzaj maszyny stosowanej w przemyśle w celu formowania metalowych arkuszy. Poprzez wyginanie dochodzi do powstania różnorodnych przedmiotów z metalu, np. elementów samochodowych. Budowa każdej prasy krawędziowej różni się w zależności od jej modelu, lecz można wskazać kilka elementów wspólnych, takich jak:

  • stół roboczy umieszczany nad poprzecznicą,
  • płyty ustalające wyznaczające szerokość maszyny,
  • wsporniki i suwaki pełniące funkcję podpory przy obróbce gabarytowych detali,
  • tylny zderzak do wykonania właściwej długości zgięcia,
  • pedał do sterowania urządzeniem podczas ruchu w górę oraz dół

i tym podobne części niezbędne do precyzyjnego gięcia blach.

Podstawowe zastosowanie pras krawędziowych

Maszyny wykorzystuje się do produkcji metalowych elementów jak np. obramowania, obudowy czy wsporniki. Wyginanie blachy z użyciem prasy krawędziowej przydaje się zwłaszcza w przemyśle samochodowym i lotniczym, stoczniowym, budowlanym, meblowym oraz maszynowym, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebne jest precyzyjne gięcie arkuszy z metalu.

Główne typy pras krawędziowych

Ogółem tego typu maszyny dzieli się na cztery modele. Każdy z nich różni się parametrami, sposobem działania oraz niektórymi szczegółami funkcjonowania. W związku z tym warto zaznajomić się ze wszystkimi ich aspektami.

Prasa krawędziowa hydrauliczna

To najpopularniejszy model ze względu na prostą obsługę oraz wszechstronność w wyginaniu blach. Umożliwia wielokrotną zmianę prędkości, co pozwala zwiększyć czas produkcji pomiędzy gięciami. Tego typu prasa krawędziowa daje użytkownikowi dużą kontrolę nad parametrami pracy poprzez m.in. możliwość ustawienia skoku. Do tego dochodzi niższy koszt obsługi materiału.

Prasa krawędziowa elektryczna

W tym przypadku mowa o stosunkowo nowej technologii, która jednak szybko zyskuje popularność w dziedzinie gięcia blach. Wyróżniają się energooszczędnością, cichym działaniem i dużym stopniem zaawansowania. Elektryczne prasy krawędziowe umożliwiają bowiem ustawienie znacznej liczby konfiguracji przy wyginaniu. Z uwagi na powyższe zalety stanowią doskonałe rozwiązanie dla małych sklepów czy laboratoriów.

Prasa krawędziowa hybrydowa

Jak sama nazwa wskazuje, korzystają one z technologii hydraulicznych, jak i elektrycznych. W praktyce większość hybrydowych pras krawędziowych funkcjonuje z silnikiem ze szczelnym wałem, który jest podłączony do zbiornika hydraulicznego. Ciśnienie niezbędne do wyginania blachy wytwarza się po naciśnięciu przez operatora pedału. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędza się paliwo, a także osiąga się najwyższy poziom precyzji i kontroli nad urządzeniem.

Sterowanie numerycznie (CNC)

Wszystkie wymienione modele mogą być obsługiwane przy użyciu CNC. Komputerowe sterowanie numeryczne pozwala uzyskać nawet najbardziej skomplikowane kształty w możliwie najkrótszym czasie. Co więcej, minimalizuje zużycie materiałów, a także zapewnia pełną powtarzalność procesu.

Gięcie blach na prasach krawędziowych

Zasada działania należy do bardzo prostych. Całość polega na opuszczeniu belki ze stemplem na ułożony metalowy arkusz znajdujący się w zamontowanej do dolnej belki matrycy. Prasa krawędziowa przeprowadza w ten sposób wyginanie blachy na okrągło bez żadnych zmian, aż do uzyskania planowanego kształtu.

Podsumowanie

Wysokiej jakości maszyny są w stanie zmienić krzywiznę osi kształtowanego przedmiotu w szybki i całkowicie powtarzalny sposób. Właśnie z tego powodu gięcie blach na prasach krawędziowych zyskało tak duże uznanie wśród profesjonalistów. Warto skorzystać z tej metody zwłaszcza w branżach, w których liczy się szybkie uzyskanie satysfakcjonujących, dających się powtarzać niemal w nieskończoność efektów.