historia-lakierowania-proszkowego-bereda

Technologia ta w ostatnich latach zyskała ogromną popularność i jest już powszechnie wykorzystywana w branży przemysłowej. Z tego powodu malowanie proszkowe wydaje się rozwiązaniem relatywnie nowoczesnym, jednak w rzeczywistości znane jest ono już od wielu dekad. Jeśli jesteś ciekaw, jak rozwijał się ten proces lakierowania, w artykule znajdziesz więcej informacji na jego temat – poznaj historię tej technologii!

 

Jakie były początki lakierowania proszkowego?

Zaczniemy od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle jest ten proces. Lakierowanie proszkowe polega na pokrywaniu powierzchni specjalną farbą, która następnie jest utwardzana pod wpływem wysokiej temperatury. Obecnie, dzięki dynamicznemu rozwojowi tej technologii malowania, cechuje się ono niezwykłą efektywnością. Umożliwia uzyskanie perfekcyjnego krycia, a po utwardzeniu powłoka wykazuje się ponadprzeciętną odpornością m.in. na uszkodzenia mechaniczne.

Kiedy powstała ta technologia? Pierwsze próby lakierowania proszkowego podejmowane były już w latach 40. XX wieku. Jednak z racji licznych jego wad, dopiero po latach wdrażania różnych udoskonaleń ta technika malowania zaczęła nadawać się do wykorzystania na skalę masową.

Pierwsze próby i eksperymenty

Pod koniec wspomnianych lat 40. ubiegłego stulecia po raz pierwszy pojawiły się tzw. farby proszkowe. Jednak z racji ich ówczesnej formy, malowanie nimi było procesem trudnym, kosztownym oraz stosunkowo niebezpiecznym. Lakierowanie odbywało się bowiem metodą tzw. natrysku płomieniowego – wymagało wykorzystania mieszanki paliwa gazowego. Co bardzo istotne, technologia ta nadawała się wyłącznie do nakładania powłok na podłoża metaliczne.

Wczesne techniki malowania proszkowego

Dopiero po upływie blisko dekady, prace nad rozwojem technologii weszły na bardziej zaawansowany poziom. Wszystko za sprawą wynalazku niemieckiego naukowca Erwina Gemmera, o którym świat dowiedział się w 1953 roku. Opracował on proces spiekania wirowego wykorzystywany właśnie do malowania proszkowego. Pod koniec lat 50. w Stanach Zjednoczonych podjęto pierwsze próby takiego lakierowania przy wykorzystaniu proszków wykonanych na bazie epoksydów. Były one udane, jednak technologia wciąż miała ograniczone możliwości zastosowania.

Pierwsze zastosowania i ograniczenia

Głównym ograniczeniem uniemożliwiającym wykorzystanie tej technologii na skalę masową, było jej zastosowanie. Malowanie proszkowe farbami epoksydowymi sprawdzało się bowiem wyłącznie na powierzchniach metalowych. Do tego lakierowanie wymagało wykonania bardzo grubej powłoki, z racji używania techniki spiekania wirowego. Wydłużało to cały proces i wiązało się z dużymi kosztami. Rewolucja w tym zakresie rozpoczęła się dopiero w latach 60. ubiegłego stulecia.

Rozwój technologii

Od chwili pojawienia się wynalazku Erwina Gemmera, proces rozwoju tej technologii postępował bardzo szybko. Z lakierowaniem proszkowym najwięcej eksperymentowano na terenie Europy, co poskutkowało znacznym podniesieniem wydajności tego procesu oraz trwałości uzyskiwanej powłoki. Do malowania wykorzystywano zarówno coraz nowocześniejsze proszki, jak i metody ich nanoszenia.

Wprowadzenie nowych materiałów i technik

Rozwój tej technologii, który szybko postępował w latach 60. oraz 70., w kolejności chronologicznej obejmował m.in.:

  • pojawienie się pistoletów elektrostatycznych – dzięki nim można było zmniejszyć grubość powłoki do malowania,
  • opracowanie metody miksowania składników farb przy poddawaniu ich działaniu wysokiej temperatury,
  • opracowanie proszków termoutwardzalnych.

Do pełnego upowszechnienia się lakierowania proszkowego doszło w dwóch ostatnich dekadach XX wieku. Metodę tę zaczęto wykorzystywać na skalę masową w wielu zakładach przemysłowych.

Automatyzacja procesu lakierowania

Obecnie proszki nakłada się metodą elektrostatyczną lub elektrokinetyczną. Co jednak najważniejsze, proces ten został zautomatyzowany, dzięki czemu jest on już powszechnie stosowany w przemyśle. Lakierowanie to jest niezwykle wydajne i pozwala uzyskać trwałą oraz wyjątkowo estetyczną powłokę.

Rozwój przemysłu i zastosowania w różnych branżach

Bardzo dużą zaletą malowania proszkowego jest to, że dziś można je przeprowadzić zarówno na metalu, jak i drewnie czy tworzywach sztucznych. W efekcie technologia ta znajduje szerokie zastosowanie m.in. w takich branżach, jak:

  • motoryzacyjna,
  • meblarska,
  • budowlana.