giecie-i-walcowanie-blach

W dzisiejszych czasach stosuje się wiele metod obróbki metali, z których każda ma inne zastosowanie, dlatego dobiera się je pod kątem efektów, jakie chce się uzyskać. Pośród nich szczególnie dużą popularnością cieszy się walcowanie oraz gięcie blachy, w którym specjalizuje się nasza firma Bereda. Choć w obu przypadkach dochodzi do zaginania elementów metalowych, tak z technicznego punktu widzenia procesy te znacząco się od siebie różnią. Sprawdź, na czym polegają oraz od czego należy uzależnić wybór jednej z tych technik!

 

Gięcie czy walcowanie – którą technikę obróbki blachy wybrać?

Oba te procesy dotyczą plastycznej obróbki metali. Zarówno walcowanie, jak i zaginanie blachy, stosuje się w celu zmiany jej kształtu. Co bardzo istotne, każda z tych technik wymaga stosowania specjalistycznych maszyn, których obsługą muszą zajmować się osoby z rozległą wiedzą i praktycznym doświadczeniem w tym zakresie. To ważne, gdyż nieodpowiedni dobór parametrów np. gięcia elementu metalowego do jego właściwości, może doprowadzić do osłabienia lub nawet uszkodzenia materiału. Zlecając takie prace, zawsze korzystaj więc z usług solidnych fachowców – skontaktuj się z naszą firmą Bereda!

To, którą z powyższych technik wybierzesz, zależy przede wszystkim od tego, jakie efekty chcesz uzyskać. Gięcie blach oraz zaginanie ich metodą walcowania są procesami odmiennymi pod kątem wpływu na obrabiane elementy, oraz kształtów, jakie można im nadać.

Na czym polega walcowanie blach?

W przypadku tej techniki mamy do czynienia ze zmianą fizycznej struktury obrabianej blachy. Walcowanie wykonuje się przy użyciu specjalistycznych maszyn (tzw. walcarek), w których metalowy element jest przeciskany pomiędzy obracającymi się wałkami. Prowadzi to do jego zaginania przy jednoczesnym zmniejszaniu grubości materiału z racji poddawania go działaniu siły nacisku. Technikę tę, zależnie od potrzeb, wykonuje się na zimno lub ciepło, a więc po wcześniejszym podgrzaniu metalu do określonej temperatury.

Co jednak należy podkreślić, w niektórych przypadkach do realizacji tego procesu wykorzystuje się prasy krawędziowe, które znajdują się na wyposażeniu naszej firmy Bereda. Taka technika walcowania określana jest mianem gięcia krokowego. Używa się jej wtedy, gdy uzyskanie pożądanego kąta na walcarkach z różnych powodów jest niemożliwe.

Obie powyższe metody zaginania metali są bardzo popularne i mają szerokie zastosowanie m.in. w:

  • przemyśle motoryzacyjnym – np. profile stosowane w podwoziach pojazdów czy części karoseryjne,
  • branży budowlanej – blacha falista czy elementy konstrukcyjne mostów i budynków,
  • przedsiębiorstwach produkujących rurociągi.

Na czym polega gięcie blachy?

W przeciwieństwie do walcowania ta metoda plastycznego kształtowania blachy wykazuje się brakiem wpływu na jej strukturę. Elementy są w tym przypadku zaginane wokół obranej osi przy użyciu wspomnianych już wcześniej pras krawędziowych. Ponieważ są to maszyny CNC (sterowane komputerowo), cechują się one niezwykłą precyzją. Ta technika gięcia umożliwia przygotowywanie elementów metalowych o nawet bardzo skomplikowanych kształtach. Podobnie jak opisana wcześniej metoda, również tutaj obróbkę wykonuje się na zimno lub ciepło.

Tak samo, jak walcowanie, zaginanie blach tą metodą ma bardzo szerokie zastosowanie. Technika gięcia na prasach krawędziowych CNC jest wykorzystywana m.in. w przemyśle:

  • motoryzacyjnym – produkcja skomplikowanych elementów karoserii aut,
  • lotniczym – części konstrukcyjne samolotów,
  • budowlanym oraz meblarskim – wykonywanie metalowych detali o charakterze dekoracyjnym,
  • elektronicznym – przygotowywanie obudów do urządzeń o skomplikowanych kształtach.

Kiedy lepiej zastosować gięcie, a kiedy walcowanie – zalety i wady obu technik

Największa wada walcowania to zmiana struktury obrabianego materiału, natomiast zaletami są relatywnie niskie koszty oraz wysoka wydajność procesu. Gięcie blach jest droższe, ale za to umożliwia wykonanie elementów o skomplikowanych kształtach, a do tego technika ta świetnie sprawdza się przy zaginaniu cienkich metali.

W efekcie stosowanie pierwszej z powyższych metod specjaliści naszej firmy Bereda, polecają w przypadku produkcji masowej oraz konieczności obróbki metali o dużej grubości. Z kolei gięcie blach na prasach CNC będzie doskonałym wyborem m.in. wtedy, gdy zlecasz wykonanie elementów precyzyjnych na mniejszą skalę.