ciecie-rur-laserem

Metalowe konstrukcje mają bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach z racji ich ponadprzeciętnej wytrzymałości, w tym odporności na uszkodzenia mechaniczne i intensywną eksploatację. Zazwyczaj buduje się je z profili lub rur, które przed montażem muszą przejść różne procesy obróbki. Jednym z podstawowych jest cięcie i w przypadku wykonywania go na skalę masową, warto zastosować technologię laserową, która cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdź, na czym polega oraz dlaczego jest lepsza od tradycyjnych, stosowanych od wielu lat metod.

 

Na czym polega technologia cięcia laserowego rur?

Podczas wykonywania poszczególnych części do budowy metalowych konstrukcji, istotne jest zachowanie możliwie najwyższej precyzji w zakresie kształtu oraz wymiarów. Brak odpowiedniego ich dopasowania utrudni montaż lub nawet go uniemożliwi. Laserowe cięcie rur i profili gwarantuje powtarzalność tych parametrów technicznych dla każdego przygotowanego elementu nawet w przypadku produkcji na skalę masową.

W technologii tej wykorzystuje się energię cieplną generowaną przez wiązkę bardzo silnie skupionego światła. Jest to laser, który po skierowaniu na powierzchnię metalu wytapia go w miejscu oddziaływania (punktowo). W ten sposób powstaje otwór – upłynniony materiał odparowuje. W przypadku stosowania tej metody do cięcia specjalna maszyna przemysłowa przesuwa wiązkę światła laserowego wzdłuż powierzchni np. rury czy profilu metalowego. Cały proces jest sterowany komputerowo, co daje gwarancję zachowania bardzo wysokiej precyzji.

Porównanie z tradycyjnymi metodami cięcia

Do ręcznego cięcia rur czy profili zazwyczaj używa się palników acetylenowo-tlenowych. To rozwiązanie proste oraz tanie, ale wyłącznie w przypadku realizacji takich procesów na małą skalę – np. docinanie metalu na placu budowy czy w warsztacie.

Jednak jeszcze do niedawna podobną metodę wykorzystywano w zakładach przemysłowych przy masowej produkcji elementów konstrukcji metalowych, co niosło za sobą wiele niedogodności. Przede wszystkim wiązało się z niską precyzją, a do tego zawsze wymagało dodatkowej obróbki elementów metalowych – np. szlifowanie czy frezowanie. Jednocześnie był to proces niezwykle czasochłonny i w konsekwencji bardzo kosztowny.

Technologia laserowego cięcia rur i profili jest pozbawiona wszystkich powyższych wad. Należy jednak podkreślić, że ma ona zastosowanie w zasadzie wyłącznie w procesach realizowanych na skalę przemysłową.

Jakie korzyści wynikają z laserowego ciecia rur?

Rozwój technologii budowy przemysłowych maszyn laserowych przyczynił się do znaczącego obniżenia kosztów produkcji elementów konstrukcji metalowych. Jednak zalet stosowania tej metody obróbki rur oraz profili jest znacznie więcej.

Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • ponadprzeciętną precyzję cięcia,
  • powtarzalność kształtów oraz wymiarów elementów przy wytwarzaniu ich na skalę masową,
  • wysoką jakość obróbki – materiały w miejscu przecięcia są idealnie równe, pozbawione ostrych krawędzi, przez co nie wymagają one szlifowania,
  • brak ryzyka odkształcenia się metalu – wysoka temperatura oddziałuje na niego tylko punktowo i przez krótki czas,
  • praktycznie brak ograniczeń w kontekście formy wycinanego elementu – z łatwością można tworzyć nawet bardzo skomplikowane kształty,
  • możliwość efektywniejszego wykorzystania dostępnego materiału co ogranicza ilość odpadów produkcyjnych i przekłada się na niższe koszty produkcji.

Jednocześnie maszyna do laserowego cięcia rur i profili jest bezpieczniejsza w obsłudze w porównaniu z np. klasycznym palnikiem acetylenowo-tlenowym. Urządzenie realizuje zadania bez ingerencji ludzi – wystarczy je zaprogramować.

W których branżach i sektorach cięcie laserowe rur znajduje zastosowanie

Obecnie technologia ta znajduje szerokie zastosowanie w praktycznie każdej branży związanej z obróbką metali. Przemysłowe maszyny do laserowego cięcia rur i profili ułatwiają, przyspieszają oraz obniżają koszty produkcji m.in.:

  • części do maszyn,
  • wszelkiego rodzaju rurociągów,
  • elementów konstrukcji metalowych, zarówno podporowych czy ramowych, jak i nawet nośnych.

Co bardzo istotne, technologia ta świetnie sprawdza się także w przypadku wycinania z metali elementów precyzyjnych, niezależnie od ich stopnia skomplikowania. Oprócz tego jest powszechnie wykorzystywana do wykonywania otworów.