Szybkość i precyzja to kluczowe aspekty w niemal każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Właśnie dlatego technologia CNC odgrywa coraz większą rolę w przemyśle. Z jej wykorzystaniem istnieje możliwość usprawnienia wielu rozmaitych procesów, w tym cięcia blach. Co to oznacza? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się już teraz!
Spis treści
- Co to jest CNC?
- Programowanie cięcia: jak to działa?
- Rodzaje narzędzi wykorzystywanych w cięciu blach CNC
- Zastosowania cięcia blach CNC
- Zalety i wady cięcia blach CNC
Co to jest CNC?
Computerized Numerical Control, szerzej znane jako CNC, to w pełni programowalny układ sterowania numerycznego, który wyposażony jest w mikrokomputer. Rzeczone rozwiązanie można wykorzystywać w obróbce materiałów za pomocą urządzeń takich jak frezarki czy tokarki. W wielu zakładach produkcyjnych stosuje się cięcie laserowe blach CNC. Wykorzystanie odpowiednio zaprogramowanego układu sterującego sprawia, że sama obróbka jest niezwykle precyzyjna, dzięki czemu można otrzymać wysokiej jakości produkt. CNC umożliwia osiągnięcie wysokiej powtarzalności. Jest to szczególnie istotne w przypadku produkcji seryjnej oraz realizacji bardziej skomplikowanych projektów. Automatyzacja tego rodzaju procesu to oszczędność czasu oraz mniejsze ryzyko popełnienia błędu w trakcie cięcia blach.
Programowanie cięcia: jak to działa?
Cięcie blach CNC to proces, który musi zostać poprzedzony stworzeniem cyfrowego projektu w programie komputerowym. Następnie ów projekt jest przekształcany na pewnego rodzaju „zestaw instrukcji” dla danej maszyny, dzięki któremu urządzenie może dokonać cięcia materiału w zaplanowany wcześniej sposób, czyli na podstawie założonych parametrów. W ten sposób można mieć pewność, że uzyska się dokładnie wycięty produkt.
Rodzaje narzędzi wykorzystywanych w cięciu blach CNC
Niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, jakie konkretnie rodzaje narzędzi są wykorzystywane w cięciu blach CNC. Okazuje się, że do precyzyjnego przecinania tego typu materiałów używa się najczęściej lasera, który umożliwia osiągnięcie wysokiej precyzji. Do nieco grubszych blach zwykle wykorzystuje się plazmę. Za jej sprawą możliwe jest nieco szybsze osiągnięcie zakładanego rezultatu, choć warto pamiętać, że ów sposób nie gwarantuje takiej dokładności, jak laser. Do cięcia oraz obróbki skrawaniem używa się również frezów, dzięki którym da się uzyskać precyzyjne kształty oraz wykończenia powierzchni.
Warto zaznaczyć, że laser do cięcia blach CNC musi mieć odpowiednie parametry. Chodzi tutaj przede wszystkim o moc urządzenia. Przykładowo – przecięcie blachy o grubości 20 mm może wymagać lasera o mocy minimum 4 kW. Rzeczony parametr musi być większy, jeśli chce się poddać obróbce grubszy materiał.
Zastosowania cięcia blach CNC
Cięcie blach CNC znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Rzeczony proces wykorzystuje się między innymi w branży samochodowej do produkcji różnego rodzaju części. Nierzadko cięcie blach jest potrzebne do tworzenia rozmaitych elementów konstrukcyjnych na potrzeby budownictwa. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zakładów produkujących maszyny i urządzenia. W ich przypadku również zachodzi potrzeba wykorzystywania precyzyjnie wyciętych arkuszy blach. W praktyce, cięcie CNC znajduje zastosowanie tam, gdzie niezbędna okazuje się wysoka dokładność oraz powtarzalność.
Zalety i wady cięcia blach CNC
Cięcie blach metodą CNC ma swoje zalety oraz wady. Do atutów tej metody niezaprzeczalnie należą wysoka precyzja oraz powtarzalność całego procesu. Jak zostało wcześniej wspomniane – jest to szczególnie pożądane w przypadku produkcji seryjnej różnej maści elementów. Zaletą jest również elastyczność – istnieje możliwość wprowadzenia szybkich zmian w projekcie. Istotna jest również automatyzacja, która przekłada się na zmniejszenie kosztów produkcji.
Warto jednak wiedzieć, że cięcie blach CNC może mieć również swoje wady. Mowa tu między innymi o wysokich kosztach początkowych, jeśli ma się zamiar zainwestować w maszynę oraz oprogramowanie CNC. Do ich obsługi niezbędna jest specjalistyczna wiedza. Poprawna obsługa programów i tworzenie projektów nie są łatwe. Do tego rzeczona technologia cięcia nie nadaje się do wszystkich typów materiałów. Aby uniknąć wysokich kosztów zakupu maszyny do cięcia blach CNC oraz wydatków związanych ze specjalistycznymi szkoleniami, warto zlecić rzeczony proces profesjonalnej firmie, która ma taką usługę w ofercie.